پاسخ تربیت بدنی به دختر طلایی ایران:تا شوهر نكنی پاداش نمی دهیم!
این روزها همه جا صحبت از خدیجه آزادپور است. بانویی كه در شانزدهمین دوره مسابقات آسیایی درخشید و توانست نامش را به عنوان اولین بانوی طلای ایرانی در اولین ها به ثبت برساند....

 
بیست و دو سال دارد و بسیار با انگیزه و با اعتماد به نفس است. اعتقاد دارد ورزش بانوان در گوانگجو كولاك كرده و اگر امكانات بیشتری در اختیار آنها قرار گیرد آنها می توانند بارها و بارها پرچم جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درآورند. وی از فرستادن حریفان به بیمارستان برایمان گفت كه تعجب حاضرین در سالن مسابقات را در برداشت.

دیروز با او تماس گرفتیم تا از حال و هوای طلایی بودن برایمان بگوید اما به نظر می رسید انتظارات فراوانی از مسئولین ورزش كشورمان داشته كه گویی هنوز جامه عمل به خود ندیده است.

خانم آزادپور علی رغم ورزش ووشو كه خشن به نظر می رسد خیلی آرام و خونسرد در گفتگو با تبیان به سوالاتمان پاسخ داد كه خواندن آن خالی از لطف نیست:

چه حسی داشتید وقتی توانستید به عنوان اولین بانوی ایرانی پرچم كشورمان رو به اهتزاز درآوردید؟

عالی بود و حس خیلی خوبی داشتم كه توانستم به عنوان اولین بانوی محجبه ایرانی پرچم پر افتخار ایران را در سالن بازیها به اهتزاز در آورم و امیدوارم كه ادامه داشته باشد.

چطور شد ورزش ووشو را انتخاب كردید در حالی كه خیلی ها اعتقاد دارند ورزش خشنی محسوب می شود؟

در حالی كه خیلی ها اعتقاد دارند ورزش ووشو ورزش خشنی است اما اینگونه نیست و این ورزش پر از هیجان و جذابیت است و خیلی باید سخت تمرین كرد. مهمترین دلیلی كه باعث شد تا ووشو را انتخاب كنم برادرم بود كه من را به این ورزش معرفی و هدایت كرد تا اینكه خودم هم به این رشته علاقه مند شدم.

پس از اینكه وارد این رشته شدم خانواده ام خیلی كمك ام كردند تا بتوانم به هدفم كه فتح سكوی اول مسابقات آسیایی بود برسم.

 قبل از اعزام فكر می كردید بتوانید مدال طلا را از آن خود كنید؟

صد در صد. به خاطر اینكه من 9 ماه به سختی تمرین می كردم و واقعا شب و روز نداشتم و به خاطر همین تمرینات طاقت فرسا به خوبی مبارزه كردم و حریفان دشواری را از پیش رو برداشتم تا بتوانم به هدفم كه ایستادن بر روی سكوی نخست بود برسم.

بعد از برگزاری مسابقات شنیده شد بانوان ووشو كار ایرانی رقیب های خودشان را به بیمارستان فرستادند؟

بله صد در صد.بانوان ووشو كار ایرانی خیلی عالی كار كردند و خانم منصوریان به خوبی مبارزه كرد و توانست حریفش را به بیمارستان منتقل كند كه خیلی عالی بود. اصلا به نظر من بانوان محجبه ایرانی در مسابقات آسیایی كولاك كردند و توانستند نگاه ها را به خودشان جلب كنند.

دیدگاه و نظرات ورزشكاران دیگر كشورها به شما كه توانستید با حجاب كامل ایرانی بر روی سكوی اول بایستد چگونه بود؟

خیلی برای آنها تعجب آور بود كه یك بانوی محجبه بتواند با یك سری محدودیت ها به خوبی مبارزه كند و با قدرت بتواند مدعیانی چون چین تایپه، ویتنام ، فیلیپین، كره جنوبی و هند را از پیش رو بردارد و قهرمان شود.

از وقتی كه قهرمان بازیهای آسیایی شدید انتظارات و نوع نگاه ها به ورزش بانوان و ووشو تغییر كرده است چه برنامه ای دارید تا بتوانید انتظارات را برآورده كنید؟

امیدوارم بتوانم همچون گذشته با تلاش و برنامه ریزی بیشتر توقع هموطنان عزیزم را برآورده كنم و موفقیت های بیشتری را كسب كنم.

به عنوان اولین بانوی طلایی ایران پس از انقلاب چه توقع و انتظاری از مسئولین دارید تا بتوانید همچنان به درخشش خودتون ادامه بدید؟

انتظارات من از مسئولین این است كه امكانات بیشتری برای ورزش بانوان در نظر بگیرند و به ورزشكاران بانوان توجه بیشتری داشته باشند و به آنها اعتماد كنند. به نظر من طلای كسب شده توسط من با طلای كسب شده توسط مردان تفاوتی نمی كند و باید یكسان به ورزشكاران نگاه كنند. چه بسا اگر امكانات بانوان با مردان برابری كند آنها بتوانند بهتر از آقایان افتخار آفرینی كنند.

 وقتی با پیروزی من مسئولین شاد می شوند و از كسب مدال یك بانوی ایرانی سخن می گویند من هم انتظار دارم تا به وعده های خود عمل كنند.

سازمانی ها قول های فراوانی را به مدال آوران گوانگجو داده بودند؛ آیا پاداش خودتان را دریافت كردید؟

نه هنوز پاداشی دریافت نكرده ام و مسئولین هنوز به وعده خودشان عمل نكرده اند. قبل از اعزام به من وعده اهدا منزل در صورت كسب مدال طلا را دادند و عنوان كردند پس از بازگشت شما از مسابقات كلید آپارتمان در همان فرودگاه اهدا خواهد شد كه متاسفانه اینگونه نشد و پس از پیگیری هایی كه انجام دادم اعلام كردند كه شرایط تغییر كرده است و تنها در صورتی كه متاهل شوید این پاداش به شما تعلق خواهد گرفت كه این تصمیم واقعا باعث تضعیف روحیه من و سایر ورزشكاران خواهد شد باعث خواهد شد تا با دلسردی خودمان را برای رقابت های آینده آماده كنیم.

من تلاش های فراوانی كردم تا توانستم به این مدال دست پیدا كنم و امیدوارم مسئولین اقدامی ترتیب دهند تا من ورزشكار مستاجر با خیال راحت تری در تمرینات حاضر شوم. ورزشكار قطری در وزن من به مقام سومی دست پیدا كرد و پس از پایان مراسم و در حضور من 40 هزار دلار به او پاداش دادند. مشخص است برای بازگشت او برنامه های فراوانی در نظر گرفته اند و اینجا تفاوت كشورها در عمل كردن به وعده ها كاملا به چشم آمد.

خیلی ناراحت به نظر می رسید؟

وقتی با پیروزی من مسئولین شاد می شوند و از كسب مدال یك بانوی ایرانی سخن می گویند من هم انتظار دارم تا به وعده های خود عمل كنند. با ادامه این اتفاقات من ورزشكار انگیزه های خودم را برای حضور در سایر رقابت ها از دست خواهم داد.

اگر قرار بود ورزشی غیر از ووشو را انتخاب كنید چه رشته ای را در نظر می گرفتید؟

من به رشته ووشو علاقه فراوانی دارم و باز هم این رشته را انتخاب می كردم. رشته ووشو در خون من است و من به خاطر این ورزش از خیلی مسائل از جمله درس گذشتم تا بتوانم به سكوی افتخار برسم.

اوج آرزو های خدیجه آزادپور كجاست؟

رسیدن به سكوی ایمان و تقوا

اگر قرار باشد خودتان را در یك جمله تعریف كنید؟

كوهی از اعتماد به نفس

نصیحت شما به دختر نوجوانان ایرانی كه قصد شروع ورزش ووشو را دارند چیست؟

قبل از هر چیز به خداوند توكل كنند و پاك ورزش كنند. باید سختی های فراوانی را متحمل شوند و برای رسیدن به هدف زحمت بكشند و باید از شكست ها درس بگیرند تا از شكست به پیروزی برسند.